Postępowanie przy urazach zębów

Pierwsza pomoc przy urazie zębów mlecznych

Proszę zgłosić się jak najszybciej do lekarza stomatologa. W przypadku złamania lub wybicia zęba mlecznego proszę spróbować go odnaleźć . W sytuacji, gdy nie uda się znaleźć ani zęba ani jego fragmentów, proszę powiedzieć o tym lekarzowi .Być może ząb tkwi w tkankach miękkich.
Gdy podczas urazu dochodzi również do zranienia tkanek miękkich, należy wówczas ranę przemyć wodą utlenioną i zatamować krwawienie poprzez ucisk gazą.

Pierwsza pomoc przy urazie zębów stałych

Złamanie korony zęba:

  • Proszę spróbować odnaleźć odłamany fragment korony a następnie umieścić go w naczyniu z zimną wodą
  • Proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa w celu zabezpieczenia złamania
  • Gdy nie odnajdą Państwo złamanego fragmentu korony, proszę poinformować o tym lekarza. Być może odłam tkwi w tkankach miękkich.

Częściowe zwichnięcie zęba (ząb obecny w jamie ustnej, ale wykazuje dużą ruchomość,bolesność i dziąsło może krwawić wokół zęba). Proszę zgłosić się jak najszybciej, zwichnięty ząb zostanie unieruchomiony szyną nazębną i zostanie zaplanowane dalsze postępowanie.

Całkowite zwichnięcie zęba- brak zęba w zębodole:
  • Proszę spróbować odnaleźć utracony ząb, umieścić go w mleku albo naczyniu z wodą albo solą fizjologiczną (można go również ”przetransportować” do gabinetu w przedsionku jamy ustnej). Poszę nie oczyszczać mechanicznie wybitego zęba, żeby nie uszkodzić włókien ozębnej, dzięki którym możliwa jest replantacja zęba.
  • Największe szanse na wgojenie się mają zęby replantowane w ciągu 30 minut do 2 godzin po urazie-proszę zgłosić się niezwłocznie.